Warto wiedzieć

Czy koty "niewychodzące" są rzeczywiście nieszczęśliwe?

Czy kot potrzebuje wolności?

Koty są z reguły postrzegane przez ludzi jako zwierzęta niezależne, żyjące "obok" człowieka. Wiele osób uważa, że trzymanie kota wyłącznie w mieszkaniu unieszczęśliwia go i pozbawia możliwości realizowania podstawowych potrzeb: polowania, wspinania po drzewach, wylegiwania na słońcu... Zdarza się, że kierując się dobrem kota opiekun wypuszcza go bez opieki na zewnątrz.

Ciekawe, że często nie zastanawiamy się nad losem trzymanych w mieszkaniu papugi, królika czy chomika – zwierząt dużo bardziej "dzikich" i nieudomowionych. Nikt też z reguły nie otwiera psu drzwi klatki schodowej i nie zachęca go do "nieograniczonej eksploracji terenu" sprowadzającej się do przemykania między jadącymi samochodami.

Owszem, ideałem byłoby miejsce, w którym kot wychodząc bez nadzoru nie byłby narażony na liczne niebezpieczeństwa między innymi wypadki komunikacyjne, ataki psów, przypadkowe spożycie trucizny czy po prostu złych ludzi.

Niewielu z nas ma możliwość zrobienia kotu olbrzymiej woliery, jednak nie oznacza to, że nasz kot będzie nieszczęśliwy przebywając wyłącznie w mieszkaniu. Wszystko zależy od tego jak zorganizujemy mu czas i przestrzeń.

Kot, który nie wychodził nigdy na zewnątrz nie tęskni za wolnością. Zresztą zawsze można nauczyć kota spacerować na smyczy. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli pokażemy już kotu taką możliwość musimy konsekwentnie ją udostępniać. Kot może się wręcz domagać spacerów i tęsknić za nimi. Koty mają swoje rytuały i jeżeli zmieniamy ich przyzwyczajenia narażamy kota na spory stres.

Fundamentalną zasadą kota jest przewidywalność, czyli w naszym rozumieniu uregulowany tryb życia. Nie oznacza to jednak nudy. Kot dzieli swój dzień na czas poświęcony polowaniu i jedzeniu, myciu futerka i spaniu – wszystko to w odpowiednich proporcjach i czasie.

Jak uatrakcyjnić życie kota?

Aby kot mógł realizować swój instynkt łowiecki, zadbaj o to, aby miał kilka zabawek, a wychodząc do pracy ukryj porcje jedzenia i smakołyki w różnych miejscach – tak, aby miał zajęcie szukając ich.

Dobrym rozwiązaniem są zabawki interaktywne z możliwością ukrywania jedzenia.

Postaraj się aby kot miał możliwość wspinania się. Wstawiając duży drapak dasz mu możliwość drapania i obserwacji "terenu" z wygodnej wysokości. Powiększysz tym samym jego "terytorium".

Jeżeli masz możliwość zabezpiecz siatką balkon tak, aby mógł na nim bezpiecznie przesiadywać i obserwować np. ptaki w karmniku. Niektóre koty lubią obserwować rybki w akwarium lub oglądać telewizję. Moją kotkę fascynują filmy z pająkami chociaż w tzw. realu nie interesuje się nimi;-)

Postaraj się obserwować swojego kota i nauczyć się jakie rzeczy sprawiają mu radość. Mogą to być kartonowe pudełka, papierowe torby, kulki papieru czy przyniesione ze spaceru piórko.

Ważnym punktem dnia dla Twojego kota jest zabawa z Tobą. Pogłębia to więź między Wami i umożliwia kotu rozładowanie energii. Poświęć zatem chociaż kilka minut dziennie na rzucanie myszki czy wymachiwanie piórkiem. Kot będzie zachwycony, a wieczorem z przyjemnością zaśnie razem z Tobą i nie obudzi w środku nocy nieokiełznaną gonitwą przez mieszkanie.

Parę słów podsumowania

Kot, który żyje w urozmaiconym środowisku, ma zapewnione różne "zajęcia" i interesujące zabawki, nigdy nie będzie kotem nieszczęśliwym, a na pewno ominą go różne przykre "przygody", jakie spotykają tzw. koty wychodzące.

Na koniec smutna statystyka: Czas życia kota niewychodzącego wynosi średnio 14-15 lat, podczas gdy taki sam kot wychodząc dożywa około 2-3 lat. Główną przyczyną śmierci kotów wychodzących są wypadki komunikacyjne, natomiast koty przebywające w domu umierają najczęściej z przyczyn naturalnych.

O zabezpieczeniu balkonów i okien można przeczytać więcej na stronie www.miau.pl/zabezpieczenia/.

Polecam także ciekawy artykuł "Nie potrzebuję wolności" na stronie www.nfo.pl/artykuly.

 
... Nasz kot nie będzie nieszczęśliwy przebywając wyłącznie w mieszkaniu.

Wszystko zależy od tego, jak zorganizujemy mu czas i przestrzeń...
 
 
... Kot, który nie wychodził nigdy na zewnątrz, nie tęskni za wolnością...
 
 
... Aby kot mógł realizować
swój instynkt łowiecki, zadbaj o to,
aby miał kilka zabawek, a wychodząc do pracy ukryj porcje jedzenia (...) tak,
aby miał zajęcie szukając ich...
 
 
... Dobrym rozwiązaniem są zabawki interaktywne...
 
 
... Wstawiając duży drapak dasz mu możliwość drapania i obserwacji "terenu" z wygodnej wysokości...
 
 
... Jeżeli masz możliwość zabezpiecz siatką balkon tak, aby mógł na nim bezpiecznie przesiadywać...
 
 
... Ważnym punktem dnia dla Twojego kota jest zabawa z Tobą.

Pogłębia to więź między Wami i umożliwia kotu rozładowanie energii...
 
 
... Kot, który żyje w urozmaiconym środowisku, ma zapewnione różne "zajęcia" i interesujące zabawki, nigdy nie będzie kotem nieszczęśliwym,

a na pewno ominą go różne przykre "przygody", jakie spotykają tzw. koty wychodzące...